Dedektifler Sigorta Dolandırıcısı Avında

Sigorta şirketleri, son yıllarda yaygınlaşan sahte kaza vakalarına karşı çareyi özel dedektif tutmakta buldu. Dünya Özel Dedektifler Birliği Türkiye Temsilcisi Mesut Öztürk, “Sigorta şirketlerinin başvuru sayısında ciddi bir artış var. Yaz mevsiminde daha çok artan bu sahte kaza olaylarıyla ilgili aldığımız son 40 ihbardan 37’sinin sahte kaza olduğu ortaya çıktı” dedi.

Parçalayıp satıyorlar

Öztürk, “Kötü niyetli kişiler bazen araçlarını parçalatıp, parçalarını daha fazla paraya satıyorlar. Daha sonra da çalıntı ilanı veriyorlar. Bir nevi kendi araçlarının hırsızı olup sigortadan para alıyorlar. Gerekli takipleri yaptığımızda araçların ya bilerek parçalanıp satıldığını ya da sahte kaza yoluyla sigorta şirketlerinin dolandırıldığını gördük” ifadelerini kullandı.

Kaza raporu alan işçi yazlık yaptırıyordu!”

Yurt dışından Türkiye’ye tatile gelen işçilerin birçoğunun ülkelerine geç dönmek için sahte rapor aldığını da belirten Öztürk, “Yurt dışından gelen başvurularda ise, Türkiye’ye tatile gelen işçilerin işlerinden para almak ve ülkelerine geç dönmek için burada sahte raporlar aldığını veya hazırlattığını gördük. Örneğin, kolu kırık olduğu gerekçesiyle rapor alan bir kişinin Hollanda’da çalıştığı şirketi bizimle iletişim haline geçti. Biz de bu kişiyi araştırdık. Kolunun kırıldığı iddia eden kişinin Muğla’da kendine yazlık yaptırdığını, bu nedenle 3 ay rapor aldığını gördük. Bu tarz vakalarda biz gerekli bilgileri bize başvuran kişlerle paylaşıyoruz” dedi.

EMİRHAN ERGEN

Orjinal Haber Adresi

Paylaş: